Ing. Michal Kyseľ (alias Predator) – GOLEM 5 kanálový lampový preamp

Recenzia gitaristu a zvukového inžiniera Michala Kyseľa, pre vás viac známeho pod nickom Predator (kapela Universum, jeho nahrávacie štúdio  Predator Recording Studio) na náš nový prírastok v rodine efektov – GOLEM 5 kanalový lampový preamp

Preamp má výzor veľkej podlahovej krabičky, cca veľkosti 3 až 4 štandardných krabičiek za sebou. Krabička je čierna, je na nej 11 potenciometrov s pozlátenými gombíkmi (pod niektorými sú LED kontrolky) a 3 nožné prepínače. Je pevná a robustná, evidentne oceľový plech. Na pódiu by teda nemal byť problém s rozšliapnutím, ak sa po ňom náhodou nešpacíruje Godzilla… Pod potenciometrami a nad prepínačmi sú popisky v žltej farbe. Indikáciu navoleného stavu majú na starosti LED kontrolky pri potenciometroch, a tak je jasné, v akom aktuálnom režime je toto zariadenie. Výsledný produkt vyzerá veľmi kompaktne a elegantne. Samozrejme vzhľadom na množstvo zabudovaných funkcií a na to, že je to celolampa (2xECC83), dnu sa už zákonite nedalo dostať trafo a tak má táto mašina externý veľkoryso dimenzovaný napájač 12V/1A.

Čo je dnu?

Preamp skrýva napriek malým rozmerom veľkú škálu zvukov. Za pozornosť stojí aj to, že sa jedná o úplne originálnu obvodovú konštrukciu (teda žiadna „skoro Mesa“ či „skoro Soldano“, ale úplne od gruntu nová schéma), a taktiež aj o originálne, ale veľmi praktické a funkčné ovládanie, umožňujúce bez siahnutia na preamp priamo nohou voliť 5 rôznych zvukov, pričom všetky sú kvalitné a nijaký nie je „len do počtu“. Vyberie si každý, metalista, rocker, progresák, bluesman …

Ako prvý je kanál Clean. Na ňom sa nenastavuje nič okrem výstupnej hlasitosti, ale je pekne transparentný a vyvážený, nijaké huhlanie, ale pekný čistý zvuk s dostatočným telom, ale tiež aj peknými výškami. Na tomto kanále krásne vidno prácu s dynamikou a prepínanie snímačov sa tu tiež prejaví, takže napriek minimálnemu ovládaniu je výborný a nie je tam len „do počtu“.

Po stlačení v poradí druhého prepínača (Clean/Lead) sa preamp prepne do Overdrive módu. Tu si človek môže vybrať buď G1 – American Drive, alebo G2 – Brittish Drive. Výber typu skreslenia sa robí prvým prepínačom označeným G1/G2. V Overdrive móde sa zapoja 4-pásmové korekcie – Bass, Middle, High a Presence. Miera skreslenia je nastaviteľná pre každý voicing zvlášť a oba skreslenia sú značne citlivé a „higainové“. Už pri vytočení drivu na 1 hodinu je výsledkom hustý higain, ktorý ochotne vie prejsť do kontrolovanej spätnej väzby, rozhodne to nie je nijaký crunch, ale poriadny tlak! Oba OD kanály majú okrem samostatného gainu (Gain 1, Gain 2) indikovaných LEDkou aj samostatný master (Volume 1, Volume 2), a teda nie je problém mať trebárs beglajt pripomínajúci „recto“ zvuky a prepnúť ho do druhého overdrivu s farbou tónu podobnou ako prebudená JCM-800 či Soldano. Nastavenie ekvalizéra je dosť citlivé a zvuk sa dá hodne dotiahnuť, mne sa osvedčilo všetko niekde okolo stredu.

Mode for Lead – alebo „odteraz ma pri sóle nikto neprepočuje“

Ďalšie dva kanály sú vlastne variáciou na G1 a G2. Na ich aktiváciu sa používa tretí switch s názvom Mode for Lead. Po aktivácii tohto switcha sa základný zvuk OD kanálu prepne na svoju variáciu, ktorá má tiež vlastný LEDkou indikovaný master (Volume 3, Volume 4) a fixne nastavenú stredovejšiu farbu. Je to dôležitá vychytávka, lebo hoci sa zvuk po aktivácii tejto modifikácie silne zastredí a na doprovody je tým stredový snáď až príliš, pre hranie sóla je to fakt výborné a nemusí sa nastaviť príliš nahlas nad doprovodnú úroveň, stále bude počuteľné a veľmi prierazné. Stredy sú príjemne hladké, nie sú plechové, je to proste sólový zvuk ako vyšitý.

Pre lepšiu predstavu tejto špeciality, nastavím si na G1 agresívny zvuk typu Nightwish (Wish I Had An Angel), stisnem „Mode for Lead“ a zrazu z reprákov lezie hladký jasný tón ako zo sóla od Steva Vaia. Podobne sa správa aj britsky ladený G2, ktorý po aktiváciu sólového módu prejde do niečoho podobného ako tón Garyho Moora v skladbách Loner, Still Got The blues atď … brutálna tučnota a pritom nezahuhlané, treba to počuť. Opäť treba povedať, že sa jedná o nádherne vyvážené teplé lampové farby, ktoré nelezú do kapusty base ani klávesom, a pritom sa presadia a sú konkrétne aj v hlučnej bande… klinicky testované!

Zdá sa to síce na prvý pohľad divné, prečo sa to rieši cez 2 overdrivy a 2 ich modifikácie, a nie tisíckrát prevarenou kombináciou Clean/Crunch/Lead, ale je to vlastne logické a muzikálne, na sóla sa v štúdiu nastavuje stále zvuk viac do stredov a doprovody sú zasa viac „do véčka“, a dokopy to funguje a hraje dobre. Navyše do doprovodov sa nie stále hodí Crunch a je lepšie mať aj na nich plnohodnotný overdrive. Bolo to moje osobné prianie (žiaden crunch, dva overdrivy) a ako sa ukázalo, toto riešenie je v kapele veľmi životaschopné. Nakoniec, jedná sa predsa o preamp pre rockerov všetkých žánrov, a rock, to proste musí mať poriadne gule aj na beglajte!

Ako to hrá?

Husto! Fest husto! Clean je krásne kryštalický a kapele pripomínal zvuk v úvode piesne „Pull me under“ od Dream Theater. Skreslenie je zo sorty tých, ktoré sa nehltia ani pri poriadnom náreze, pekne oddeľujú tón za tónom a každé „zašmatlanie“ ide von v plnej sile, zasa ale každý jeden detail vylezie von v plnej kráse. Presne to, čo možno od dobrého lampového skreslenia čakať. Nijaká „guma“ pri sekaniach, nijaké „bučanie“ v spodkoch, ale zasa ani nijaký tenký bzučiak. Proste je to nádherné skreslenie s pevným tvrdým spodkom a kultivovanými výškami.

Preamp je dobre pripravený aj na prácu v rozsiahlejšom audio reťazci. S mojím rackovým Behringerom Virtualizer spolupracoval priamo ukážkovo, bez najmenších problémov so šumom, skreslením či inou degradáciou zvuku.

Súčasťou preampu je okrem štandardného výstupu aj emulovaný výstup, ktorý je vhodný do mixu aj do počítača pri domácom cvičení. Proste na kompe si pustím backtrack a hrám z tohto lampáča priamo do reprákov, so slušným zvukom a so skutočným lampovým skreslením reagujúcim na hranie tak ako treba.

Ak sa náhodou niekomu vidí, že moc chválim, tak vedzte, že nepreháňam a tú „muchu“ som fakt nenašiel. Klobúk dole pred výrobcom p. Gerhátom, ktorý robí skutočne výborne znejúce veci obstojace aj v „svetovej“ konkurencii, a to za výborné ceny. Preamp sa veľmi páčil nielen mne ako gitaristovi, ale aj celej kapele. Volume pedal som prestal používať a nechýba mi, stačia mi sólové módy. Zo svojho racku som vymontoval svoje homemade Soldano, a to už o niečom svedčí…